Pokrycia dachowe i ich rodzaje. Wykonawstwo na terenie Lublina i okolic.

Rodzaj pokrycia dachowego zależy w dużej mierze od konstrukcji więźby dachowej, czyli mówiąc najprościej drewnianego szkieletu dachu.

pokrycia dachowe
pokrycia dachowe

Poniżej kilka najbardziej popularnych rodzajów pokryć dachowych.

Dachówki ceramiczne

pokrycia dachowe
pokrycia dachowe

Dachówki te wykonywane są z gliny i wypalane w piecu dzięki czemu są dość wytrzymałe i trwałe. Kolejną ich zaletą jest fakt iż są one małe, w związku z tym ich wymiana czy naprawa nie jest tak kłopotliwa i droga. Niestety dachówki ceramiczne mają też wady. Największą z nich jest ich skomplikowany montaż oraz odpowiednie przygotowanie więźby dachowej. Dachówki ceramiczne są ciężkie. Powoduje to konstrukcja dachu a w końcu cały budynek wymaga odpowiedniej mocniejszej konstrukcji. Oczywiście muszą spełniać określone normy.

Dachówki betonowe i cementowe

Dachówki betonowe wypalane są w piecu. Nie są wykonywane z gliny a to powoduje ich mniejszą trwałość. Wizualnie prawie nie widać różnicy pomiędzy dachówką ceramiczną a dachówką cementową. Obie są produkowane w dużej gamie kolorystycznej. Mają podobne kształty i oba rodzaje tych dachówek należą do ciężkich, więc obie potrzebują odpowiedniego przygotowania więźby dachowej.

Dachówki bitumiczne

Dachówki bitumiczne swoim wyglądem przypominają papę. Są one więc dość lekkie i nie wymagają specjalnego przygotowania jeśli chodzi o więźbę dachową. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju dachówki jest jej wysoka odporność na zmienność temperatur i wilgotność. Jeśli chodzi o kolorystykę to podobnie jak w przypadku dachówek betonowych i ceramicznych jest ona dość bogata.

Blachodachówki

To nic innego jak profilowana blacha swój kształt może zachować nawet 200 lat. Jest ona bardzo tania i bardzo łatwa w montażu i do tego dość lekka. Obecnie możemy kupić blachodachówkę w różnych wielkościach, kształtach i kolorach.

pokrycia dachowe
pokrycia dachowe

Płyty dachowe

Ten rodzaj rzadko stosuje się jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne. Najczęściej używa się płyt dachowych w budowlach typu: garaż, wiata, hala itp. Wygląda to tak, że są to duże kawałki blachy. Produkuje się je z mas cementowych lub bitumicznyc. Ostatnio coraz częściej produkowane są z płyt wysokowytrzymałych z tworzyw sztucznych.

Papa, folia, gont bitumiczny

Wszystkie te produkty układa się podobnie. Dach papy czy folii składa się kilku warstw ułożonych na sobie i przyczepionych za pomocą specjalnych gwoździ czy wkrętów. Rynek oferuje też folie samoprzylepne! Dach z papy czy folii nie jest zbyt trwały ani estetyczny, ale jest tani.

Masy dachowe

Masa dachowa jest wylewana na papę lub podkłady betonowe. Taką masę można stosować tylko na płaskie dachy.

pokrycia dachowe
pokrycia dachowe

To najbardziej popularne rodzaje pokryć dachowych. Występują też mniej popularne i rzadziej stosowane metody pokryć dachowych. W tym momencie trzeba wymienić między innymi takie rodzaje jak gont bitumiczny lub zielony dach tzw ekologiczny. Strzecha (słomiana lub trzcinowa) – znane z literatury, w zasadzie można spotkać ją już tylko w Muzeach Polskiej wsi.