Docieplane styropianem i wełną elewacji. Jak zrobić dobrze termomodernizację dobrze i nie przepłacić?
Najczęściej stosowanymi obecnie materiałami do dociepleń są wełna mineralna i styropian. Pierwszy z tych materiałów jest droższy, posiada jednak ważną cechę – jest paraprzepuszczalny. Styropian jest mniej nieprzepuszczalny dla pary wodnej.
Termomodernizacja czyli docieplenia wełną i styropianem.
Pomimo tej ważnej cechy, większą popularnością cieszy się styropian, zwłaszcza że najpopularniejszą i najczęściej obecnie stosowaną metodą dociepleń. To metoda lekko mokra (BSO). Styropian najczęściej stosowany jest w postaci płyt o prostych krawędziach. Podobnie najczęstszą postać stosowania ma wełna mineralna, o gęstości 80-130g/m3.
Jako materiał na wełnę mineralną najczęstszym wyborem jest tzw skalna. Natomiast ze względu na fakturę powierzchni (porowatość), większą niż w przypadku wełny szklanej, stanowiącą dobre podłoże dla warstw wykończeniowych. Stosowane rzadziej, są także inne materiały ociepleniowe. Do wyboru jest: polistyren ekstrudowany (XPS), pianak poliuretonowa w płytach, silikaty płyty z wełny drzewnej, granulat keramzytowy i inne. Dominującą metodą jest BSO czyli oparta na styropianie i wełnie.
Firma budowlana wykonująca z doświadczeniem elewacje i docieplenia.
Dobór grubości ocieplenia zależny jest od wyliczeń audytora (w przypadku dociepleń istniejących budynków), czy wynika wprost z projektu budowlanego. Zależna jest przede wszystkim od rodzaju materiału z jakiego wzniesiono ściany. Drugą ważną sprawą jest, czym dotychczas były docieplone (dla budynków docieplanych). Ze względu na materiał z którego wybudowano ściany, wartość grubości docieplenia może się różnić nawet 2-krotnie. Z tego powodu ważna jest prawidłowa ocenienia stanu budynku oraz materiałów z których jest zbudowany.
Firmy wykonujące docieplenia i elewacje muszą mieć doświadczenie!
Jest dużo osób wykonujących prace budowlane. Wiele z nich popełnia błędy przy pracach elewacyjnych. Trzeba pamiętać,że w samej realizacji docieplenia są rzeczy ważne w podstawie rozpoczęcia prac. Bez względu na rodzaj zastosowanego materiału czy przyjętą metodę docieplenia, jednym z najważniejszych zadań jest ocena stanu murów i tynków.
NIE WOLNO układać ocieplenia na zawilgoconych ścianach. Przed przystąpieniem do docieplania należy upewnić się, że podłoże jest suche. Podobnej, dokładnej analizie należy poddać stan tynków. Ściany należy opukać. W miejscach gdzie słychać głuche odgłosy, tynk należy skuć, gdyż oznacza to, że nie przylega od dobrze do muru. Po usunięciu tynku, miejsca te należy wzmocnić zaprawą renowacyjną. Wszystkie takie miejsca, a także inne luźne, niezwiązane z podłożem elementy tynku należy skuć. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu powierzchni przed zastosowaniem zapraw renowacyjnych.