Remonty – tynkowanie. Jak dobrze położyć tynki? Firma z Lublina.

Tynkowanie może odbywać się zarówno wewnątrz jak i zewnątrz budynku.

bausil tynkowanie malowanie
Tynki i remonty każdego wnętrza Bausil

Tynkowanie to nic innego jak wyrównywanie wszelkich nierówności oraz dziur znajdujących się na ścianach. Dzięki tynkowaniu ściany łanie się prezentują.

Tynkowanie powinno odbywać się według następujących zasad:

  • Prace związane z tynkowaniem należy rozpocząć minimum 3 miesiące po postawieniu budynku. Idealnie byłoby gdyby czas na osadzenie się budynku wynosił 6 miesięcy. Dlaczego nie warto wcześniej zaczynać tynkowania? Odpowiedz jest prosta: budynek osiada, ściany kurczą się poprzez wyparowywanie wody z betonu, spoin itp.

  • Kolejna zasada dotyczy temperatury. Nie może być ona zbyt niska ani zbyt wysoka, najlepiej jak mieści się w przedziale 5-25 stopni Celcjusza. Jeśli będziemy przestrzegać również tej zasady to tynk nie będzie odpryskiwał, przebarwiał się, zbyt szybko wysychał,  czy pęczniał. A zatem nie trzeba będzie ponownie bo kłaść.

  • Odpowiedni rodzaj tynku dobrany odpowiednio do ich przeznaczenia wilgotności panującej w danym pomieszczeniu i tak mamy do wyboru 3 rodzaje zapraw: cementowa, cementowo-wapienna oraz gipsowa.

  • kolejna z zasad dotyczy metody nakładania tynku. Mamy do wyboru 2 opcje: ręczna lub mechaniczna. Nakładanie tynku metodą ręczną jest dość trudne i wymaga lat doświadczeń, ponadto jest czasochłonna dlatego jest coraz rzadziej stosowana.

  • Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj podłoża na którym będziemy kłaść tynk.  Do nowo wybudowanego budynku i nowych ścian wybierzemy inną zaprawę czy grunt do przygotowania  prawidłowego związania z tynkiem niż na  budynek czy ścianę która stoi już kilka czy kilkanaście lat. To chyba oczywiste że ściana nowa potrzebuje innych zabiegów niż kilkuletnia.

  • W tynkowaniu nie można pominąć żadnego etapu zarówno w przygotowaniu gruntu jak i w samym tynkowaniu.  Czasem zajmuje to trochę czasu i pracy, ale warto zrobić to dobrze, ponieważ  może okazać się że prace trzeba będzie powtórzyć a to wiąże się z dodatkowym obciążeniem finansowym i rozciągnięciu prac w czasie. Tynkowanie zazwyczaj wykonuje się dwukrotnie, ale zdarza się że zabieg trzeba powtórzyć ponownie.

  • Gładź to ostatni etap  jeśli chodzi o kładzenie warstw. Gładź należy wygładzić za pomocą zacieraczki tynkarskiej – daje ona najlepsze efekty. Etapy tynkowania mamy zatem następujące: nakładanie, zaciąganie, równanie i gładzenie.

  • Wysychania tynku nie należy zbytnio przyśpieszać, owszem można stosować wentylatory, ale najlepszą metodą w tym przypadku jest po prostu czekanie……

Warto odpowiednio dopasować tynk biorąc po uwagę powyższe zasady. Pamiętajmy, że warto zaufać fachowcom w tej dziedzinie.

Remonty – malowanie – tynkowanie to nasza specjalność.